SIK SORULAN SORULAR

Spor Kulüpleri Yasası Neden Değişti?

Önceki yasaya göre Spor Kulüpleri kar amacı gütmeyen dernek kuruluşları olarak faaliyet göstermekteydiler. Ancak bu durum kulüplerin zarar etmelerine ve edilen bu zararlardan sorumlu tutulabilecek herhangi birinin olmamasına yol açıyordu. Yeni yasa ile birlikte kulüp yöneticileri müteselsilen sorumlu olacak ve kulüpler anonim şirket olarak yönetebilinecek.

Yasa Öncesi Kurulan Spor Kulüpleri Ne Yapacak?

Branş tescili yapmış ya da yapmamış kulüpler için 2 seçenek mevcut.

  1. Branş tescilini yapmış olan kulüpler Spor kulübü olarak devam edeceke Gençlik ve Spor Bakanlığına bildirim yapacaktır. Eğer Gençlik derneği olarak devam edeceklerse Genel kurul ile birlikte Tüzük değişikliği yaparak Spor Kulübü ibaresini isimlerinden kaldırmaları gerekecek.
  2. Tescili olmayanlar ise spor kulübü olmak için Gençlik ve Spor Bakanlığına tescil yaptırması gerekir. Eğer Dernek olarak devam edecek ise genel kurul ile isim değişikliğine gitmeleri zorunludur.
İçişleri Bakanlığının Yetkileri Devam Ediyor mu?

Yasanın çıkış tarihi ile birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından; daha önce Türkiye Futbol Fedarasyonu ya da Bakanlık tarafından tescili yapılmış olan Spor Kulüplerinin devri en geç 3 ay içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığına yapılır ibaresi yer almaktadır. Ancak spor kulüplerinin denetiminde İçişleri Bakanlığının yetki ve sorumlulukları devam etmektedir.

İki Spor Kulübü Yeni Yasa ile Nasıl Birleşir?

Spor kulüpleri genel kurul üye tam sayısının en az dörtte üçünün katılacağı genel kurul toplantısında, toplantıya katılanların en az salt çoğunluğunun oyu ile alınacak kararla aynı ilde bulunan başka bir spor kulübü ile birleşebilir. Birleşmede hakların devri konusunda 7405 Sayılı Kanunun, 8. Maddesindeki hükümler esas alınır.

ELKA Danışmanlık Olarak Bize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Tüm geçiş sürecini eksiksiz bir şekilde tamamlamak, cezai işlemlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. 15+ Yıldır Spor Kulübü Danışmanlığı yapan bir firma olarak bürokratik evrak sürecini sizler adına tamamlıyoruz. Ayrıca spor kulübü defterlerinin tutulması, genel kurul, beyanname, denetim raporu ve tüzük doldurma süreçlerinde sizlere tam kapsamlı hizmet veriyoruz.

BİZE SORUN