26 Nisan 2022 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanuna göre, Spor Kulüplerinin dernek statüsünden çıkarılması kararlaştırılmıştır. Bu süreçte İçişleri Bakanlığına bağlı olan Spor Kulüpleri, Gençlik ve Spor Bakanlığına aktarılmıştır. Spor kulübü branş tescili olan derneklerin ya Gençlik Derneği olarak kalma, ya da Spor Kulübüne geçme konusunda karar vermeleri gerekir. Spor kulübü olarak kalmak isteyenlerin, 2 yıl içinde Derneği Spor Kulübüne Çevirme sürecini başlatmaları gerekmektedir. Bunun için gerekli evraklarla birlikte Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne başvuruda bulunulur. ELKA Spor Kulübü Danışmanlık Hizmetleri olarak tüm süreci nasıl tamamlayacağınızı sizlere aktaracağız.

derneği spor kulübüne çevirme

Tercih 1: Spor Kulübü olarak devam etmek ve müsabakalara katılmak istiyorsanız, gerekli belgelerle birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığına bildirim yapılacaktır.

Tercih 2: Gençlik Derneği olarak kalmak, spor kulübünü iptal etmek istiyorsanız, Olağanüstü Genel Kurul yaparak tüzük değişikliği ve isim değişikliğine gitmeniz gerekiyor. İsim değişikliğini spor kulübü ibaresini kaldırmak için yapmalısınız.

Üstte yer alan2 tercih durumunda da Yönetim kurulu kararıyla Olağanüstü Genel Kurul kararı alınır ve Karar Defteri imzalanır. Genel kurulda ise her iki durumda da Tüzük değişikliğine gidilir. Spor kulübü olarak devam edecek olanlar 7405 sayılı kanuna uygun olarak spor kulübü tüzüğü  hazırlamak zorundadırlar. Derneği spor kulübüne çevirme sürecinin ilk adımları bunlardır. Şimdi daha sonra yapılacak adımlara geçebiliriz.

ELKA Spor Kulübü Danışmanlık Hizmetleri olarak Tüm süreci sizler adına zahmetsiz bir şekilde tamamlamaktayız. Bizleri arayarak daha detaylı bilgi edinebilir ve derneğinizi kısa zaman içinde spor kulübüne çevirebilirsiniz.

Dernekten Spor Kulübüne Geçiş

Dernek kuruluş sürecinde yaptığınız gibi, yeniden gerekli evrakları hazırlayıp, Gençlik ve Spor İl müdürlüğüne teslim etmelisiniz. Teslim sürecinden sonra evraklarınız 60 gün içerisinde incelenir. Eğer herhangi bir noksanlık bulunursa, size geri bildirimde bulunulur. Spor kulübü kurmak isteyenler içinde  bu durum söz konusundur. Eksikliği gidermeniz için 60 günlük bir süre tanınır.

Şimdi Spor Kulübüne geçiş için gerekli evrakları sıralayalım.

 • Dilekçe (Dilekçe Örneği)
 • Spor Kulübü Yeni Tüzük (Tüzük Örneği) ( Yönetimden en az 5 kişi her sayfayı imzalamalı -2 adet)
 • Genel Kurul Divan Tutanağı (Genel Kurul Sonuç Bildirimi)
 • Yönetim Kurulu tarafından taahhütname (Taahhütname) ( 1 Kişi Yeterli)
 • Logo Örneği A4 Basılı 2 Adet ( Renkli olacak)
 • Adres Beyanı ( Kira Kontratı, Tapu vb.)
 • Karar defterinde alınan kararın fotokopisi
 • Genel Kurul Sonuç Bildirgesi
 • Yazışma ve Tebligat Yetkilileri formu (Yazışma ve Tebligat)
 • Kulüp Yöneticileri Adli Sicil Kaydı ( E-devlet)
 • Yöneticilere ait Spor Ceza Bilgi Formu ( E-devlet)

Yukarıdaki evrakları tamamlayıp, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bildirimde bulunabilirsiniz. Ancak bu evraklarda herhangi bir eksiklik olmamasına dikkat etmelisiniz. Zira geçiş süreciniz en az 60 gün uzayacaktır.

Not 1: Kulübün isim değişikliğini yapmak istiyorsanız, karar defterinden isim değişikliğine ilişkin karar alınmalıdır. Ayrıca bunu Olağanüstü Genel Kurulda Divan Tutanağına yazdırmanız gerekiyor.

Not 2: Spor kulübünde kısa isim kullanmak istiyorsanız, bunu mutlaka dilekçede belirtmelisiniz.

Not 3: Kulüp yöneticilerinde herhangi bir değişiklik yapmayacaksanız, seçimli genel kurul yapmak zorunda değilsiniz.

Not 4: Yeni hazırlayacağınız kulüp tüzüğünü faaliyetleriniz açısından detaylandırmanız, sizler için faydalı olacaktır. Örneğin; branş ilavesi yapılması, Spor anonim şirketi kurulması ve antrenörler ile ilgili bilgi. Bu noktada ELKA Spor Kulübü Danışmanlığı olarak sizlere yardımcı olmaktayız.

Derneği spor kulübüne çevirme noktasında yapılması gerekenleri sizlere aktardık. Aklınıza takılan tüm konularda bizleri arayabilir ve  Whatsapp üzerinden yazabilirsiniz.

6 Yorumlar

 • İyi günler dilerim. Spor kulüplerinin dernekler statüsünde iken çalışan hocalar sigortalı olamıyordu. Peki spor kulübü olduklarına hocalara bir katkısı olacak mi

 • Merhabalar.
  bir konuda bilgi almak istiyorum.
  bir spor kulübü derneğimiz var. Hiçbir işlem yapmaksak , yani derneği spor kulübüne çevirmezsek ne olur. kulüp otomatikman bir süre sonra kapanır mı ,yoksa dernekler statüsünde devam eder fakat spor müsabakalarına katılamayız aynı anda da kulüp tamamen kapanmış mı olur.

 • merhabalar kolay gelsin Dernekten spor kulübüne geciş için son bir tarih varmı acaba biz daha geciş yapmadık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir